Praha není jenom Most a Hrad

Důležitou součástí naší práce není jen odkrývání tajemství minulosti skryté pod povrchem dnešního města, ale také jejich zachování pro budoucí generace, tedy péče o památky již známé a snaha o identifikaci a popsání těch, které na své objevení teprve čekají. Současná Praha ale zaujímá výrazně větší část krajiny než její historická předchůdkyně, a je proto třeba věnovat patřičnou pozornost i jejím okrajovým částem. Právě zde se totiž nachází mnoho cenných archeologických památek, které pomáhají pochopit fungování města a jeho zázemí jako celku od středověku až do dnešních dní. Neméně důležité jsou i pozůstatky osídlení pravěkého, tedy z doby, kdy byl prostor dnešního historického města obydlen spíše zřídka a většina sídelních aktivit a mocenských center se koncentrovala mimo něj.

Jedním z dlouhodobých cílů Národního památkového ústavu je zaměřit se na ochranu těchto lokalit, zejména jde-li o již prohlášené kulturní památky. Proto se soustřeďujeme na monitoring jejich současného stavu a vstupujeme do diskuze o jejich budoucím využití. Na tomto poli se nám již podařilo dosáhnout dílčích úspěchů zejména u lokalit, které byly v minulosti užívány pro zemědělské účely, jako jsou pražská hradiště v Šárce a Hostivaři, kde se dnes nachází parková krajina, a tudíž už nedochází k jejich postupnému ničení vlivem orby. To bohužel neplatí v případě všech námi sledovaných památek a část z nich na tuto změnu režimu stále čeká.

Dalším dlouhodobě sledovaným rizikem, které se negativně propisuje do stavu archeologických lokalit jsou některé volnočasové aktivity jejich návštěvníků. V posledních letech to je zejména rychlá jízda na horských kolech. Tento styl cyklistiky se zpravidla provozuje ve členitém terénu, kde jsou jednotlivé jízdní stopy opakovaně projížděny, čímž dochází k výrazné erozi a poškozování zachovalých archeologických situací. Nejohroženější bývají pozůstatky opevnění a zahloubených objektů. Tento problém se snažíme řešit spolu s vlastníky dotčených památek, kterým pomáháme instalovat výstražné i informační cedule a statické zábrany. To se nám již podařilo v Novém hradě u Kunratic a v současnosti připravujeme podobná opatření i v pražské části oppida Závist.

Spolu s rozvojem dnešního města dochází v hojné míře rovněž k mnoha stavebním činnostem, a to zejména v jeho okrajových částech. Pokud ale probíhají v prostoru kulturních památek, tak musejí být projednány s příslušnými orgány památkové péče. Snažíme se proto být maximálně nápomocni již při jejich přípravách i před samotnou realizací, ať už formou konzultací nebo zajištěním záchranného archeologického výzkumu. Důležitou součástí naší práce je i kontrola, jestli jsou nastavená pravidla dodržována. Z toho důvody všechny kulturní památky na území Prahy pravidelně monitorujeme a při zjištění, že někde došlo ke stavebním pracím, které neproběhly v souladu s památkovým zákonem, podáváme podněty k prověření a vyvození náležitých právních postihů.

I v příštím roce se budeme věnovat snaze o zachování a prezentaci archeologických památek mimo historické centrum. Chtěli bychom ale svou činnost zaměřili i na jejich okolí a soustředili se na krajinu kolem Prahy jako celek. Zvláště pak v kontextu plánovaných velkých liniových staveb, jako je pražský okruh.

fb-share-icon